Nujno: Ali kdo v Sloveniji uporablja abrazijski pesek podjetja Eurogrit / Sibelco za peskanje, ki je onesnažen z azbestom?

Spoštovani!

Na sestanku delavske skupine Svetovalnega odbora Evropske komisije za varnost in zdravje pri delu je 23. 10. 2017 predstavnik Nizozemske obvestil o škandalu, ki je izbruhnil v Nizozemski, ko se je odkrilo, da kar 140 nizozemskih podjetij za peskanje/čiščenje uporablja abrezivni pesek (abrasive grit) podjetja Eurogrit / Sibelco, ki je onesnažen z azbestom iz Ukrajine. Nevarni abrezivni pesek se baje uporablja v številnih državah EU. Glej svarilo iz Nizozemske spodaj!

Pozivamo vas, da preverite, ali se ta produkt uporablja tudi v podjetjih kjer izvajate strokovne naloge varnosti in zdravja pri delu. Z uporabo je tega peska je ogroženo zdravje delavcev, ki peskajo. Če je tako, je treba prepovedati njegovo uporabo in preveriti zdravje izpostavljenih delavcev. Takoj se povežite z izvajalcem medicine dela, posredujte informacije delodajalcem. O uporabi obvestite KIMDPŠ in v informacijo posredujte prosimo tudi Zbornici VZD.

Hvala!

Janez Fabijan
Predsednik Zbornice VZD

Izvorno sporočilo:

From: Wim van Veelen [mailto:wim.vanveelen@fnv.nl]
Sent: Monday, October 23, 2017 2:30 PM

Subject: asbestos in grit for blasting activities: scandal in the Netherlands
Dear colleagues,

As told today in the WIG meeting, there is a company called Eurogrit / Sibelco that is active in many European Member states and is selling abrasive grit. By blasting with grit, dirty metals/materials can be cleaned. The grit that comes from this company, contains asbestos fibers. In the Netherlands, Eurogrit delivered to more than 140 companies who do blasting activies. Up till now, nobody knows what the level of exposure was for workers who worked with this material and were doing the blasting. Probably hundreds of workers. The amount of asbestos in the grit is also not clear. The dirty grit contaminated with asbestos came from Ukraine, a country where the Government still believe that asbestos is not dangerous.

My advice would be to see if this company is active in your country. If yes, it would be good to inform your Union Members (and give them a firm warning), Government as well as the Labour Inspectorate and ask for a investigation of the situation.

The company itself also gives some information in different languages. ( Spanish, English, French, German and Dutch). When companies do, most of the time there is really something going on…

See the links hereunder,

Best regards